Bielsko - Biała, ul. 11-Listopada 80/1
605 730 557 W godzinach przyjęć czynny telefon: 33 816 40 16

Gabinet lekarski onkologicznyPracownia USG onkologiczna i ogólna

lek. med. Adam Matlakspecjalista chirurgii onkologicznej

Badanie piersi

Badania profilaktyczne piersi, diagnostyka i leczenie chorób piersi:


Diagnostyka piersi rozpoczyna się samokontrolą, którą każda kobieta niezależnie od wieku powinna wykonywać przynajmniej raz w miesiącu.
Samokontrola piersi jest więc ważnym elementem diagnostyki wykrywania nieprawidlowości w ich obrębie. Większość zmian nowotworowych wystepuje w postaci guzów zwykle ograniczonych, bezbolesnych, łatwo wyczuwalnych.

Jeśli wykryje się taką zmianę, bądź zgrubienie w piersi, wciąganie skóry lub brodawki, zaczerwienienie skóry albo jakąkolwiek zmianę, której wcześniej nie było, bądź nie jest się pewną samokontroli, należy zgłosić się do BADANIA LEKARSKIEGO.
Kobiety stosujące hormony, np. leczenie antykoncepcyjne, hormony w okresie przekwitania (HTZ) lub leki, w skład których wchodzą hormony, również powinny zgłosić się do badania profilaktycznego.

USG - ultrasonografia - jest to bezpieczne i proste do wykonania badanie polegające na przepływie fali ultradźwiękowej przez badany narząd, w tym przypadku gruczoł piersiowy. W USG piersi stosuje się głowicę liniową o wysokiej częstotliwości, rejestrując na monitorze obraz tkanki prawidłowej, bądź patologicznej, np. guzki lite (włókniakogruczolaki, raki...), guzy płynowe-torbiele, stany zapalne, itp.
USG piersi pozwala szybko i dość precyzyjnie, bez ujemnych skutków dla kobiety, wykryć patologiczne zmiany w piersi.

BCI - Biopsja cienkoigłowa aspiracyjna - jest to pobranie cienką igłą materiału komórkowego ze zmiany w piersi pod kontrolą monitora USG. Ocena mikroskopowa pobranego materiału, po odpowiedniej "obróbce", pozwala wykryć ewentualne komórki atypowe, np. nowotworowe, zapalne, itp.